| MamaOmida69 a întrebat:

In clasa a 9 a incep latina de la 0? Sunt profil filologie

Răspuns Câştigător
| Choco a răspuns:

Eu am terminat filologia... am facut latina si da, se ia de la 0. O sa faci gramatica multa,verbe,declinari, adjective, substantive, pe scurt cam toata gramatica. Apoi o sa incepei cu traducerile de texte si prin a 11-a incepeti sa comentati texte, insa iti da un text in latina si tradus in romana si vei face comenatriu in romana. e frumoasa latina da ii ft importanta sa inveti in a 9-a pentru ca daca nu o sa iti fie ft greu. Iti zic din proprie experientahappy bafta

5 răspunsuri:
| denisse19 a răspuns:

Nu. Cel putin la mine am inceput cu ceva traduceri de texte si "recapitulare" la ce am invatat intr-a 8a la gramatica [declinari substantiv si conj verb]... teoretic. laughing nu e f greu daca esti isteata si iti place sa faci traduceri. kiss

| callmebeautiful a răspuns:

In clasa a 8a profa mi-a spus ca se incepe de la 0, dar acum nu mai stiu. p.s. si eu sunt acum la filologie.

| roxyana03 a răspuns:

happy eu de la 0 am inceputhappy
cred ca si tu la fel:*

| Mysteryossa a răspuns:

Da,incepi de la 0.si eu sunt la filo, si asa am facut.dar acum ai noroc...nu se mai da teza la latina, deci nu trebuie sa te stresezi prea mult.pe noi ne-a stresat intr-a 9a dar apoi daca am aflat ca nu se mai da teza, am lasat-o mai moale si nu am mai facut gramatica multa.doar lecturi.insa oricum, din cate tin minte, in clasa a 9a, latina e cea mai grea, apoi e usoara in ceilalti ani.

| ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ a răspuns:

Depinde ce vor profesori.