| Ode34 a întrebat:

In clasa aXII-a o sa ti se prezinte toate facultatile,o sa primesti vreo lista cu ele (ma refer la profile/specializare) sau trebuie sa te informezi singur?
Multumesc, daca se poate vreau un site cu toate facultatile /specializarie si ceva descrieri.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Vor veni cativa profesori de la facultati sa va prezinte oferta lor, sperand sa atraga mai multi studenti. Cand eram eu in clasa a 12-a, au venit de la vreo 4 universitati. Trebuie, totusi, sa depui un efort si sa te interesezi tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te informeazi singur asta pentru ca facultatea nu se alege dintr-o lista ci dupa alte criterii cum ar fi... ce vrei sa faci toata viata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ţi se dă nici o listă, trebuie să te informezi singur/ă!

Vezi lista COMPLETĂ ( toate domeniile & localităţile ) la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/articles/text/8399

http://www.edu.ro/index.php/articles/text/3880

http://www.edu.ro/index.php/articles/3882

Toate cele bune!

| Sadop a răspuns:

O listă cu toate facultățile nu ți se va oferi, însă există târguri educaționale la care se prezintă ofertele universităților de la tine din oraș.
Mai există posibilitatea să mai vină unele persoane să vă prezinte ofertele educaționale.
În rest, te poți informa de pe internet.

| BigG a răspuns:

Singur/a. Nu este site cu toate facultatile cu descrieri
Iti alegi orasul in care vrei sa mergi (dupa budget, distanta etc) dupa care universitatile si fiecare universitate are facultatile ei.
Facultatile tehnice sunt de 5 ani si Facultatile Economie, Biologie, Litere, Psihologie etc 3 ani.

| Kimy7 a răspuns:

Lista nu primesti dar o sa fii luata de directoare cu un grup de elevi si plimbata din facultate in facultate iar acolo vei vorbii cu toti profesorii, in fiecare zii o sa fii dusa intr-o facultate...o sa ti se vorbeasca de bac si despre ce vor de la tine, o sa spui ce vrei sa devii si la ce te-ai gandit pentru viitorul tau pana acum...