| Alex00990 a întrebat:

In clasele 5-8 nu ma prea interesat scoala, de aceea am intrat la un liceu foarte slab, iar acum (sunt clasa a 9-a ) mi-a cam venit mintea in cap si vreau sa invat si sa merg la facultate, problema este ca nu prea pot sa invat la acest liceu deoarece nu e un mediu bun. acum, ce sfaturi mi-ati da?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti invata oriunde te-ai afla, numai sa vrei. Lucreaza suplimentar si, in pauza, mergi la profesori si arata-le ce ai lucrat la materia respectiva, rugandu-i sa iti verifice munca. Sigur vor accepta.

| Alex00990 explică (pentru Brigaela):

As putea sa ma transfer la un alt liceu mai bun, dar nu prea stiu cum.
plus ca am avut media de 6...

| Brigaela a răspuns (pentru Alex00990):

Nu are rost. In primul rand nu ar fi locul tau acolo si ar fi un fel de jignire la adresa colegilor tai mai destepti si care au invatat mai mult. In al doilea rand, nu ai face fata, nu ai intelege nimic in clasa, fiindca acolo nivelul este mult peste posibilitatile tale actuale. Mai bine stai aici, urmaresti cu maxima atentie in clasa explicatiile, fiindca profesorul le va adapta la nivelul clasei, deci si al tau si, daca poti, lucrezi suplimentar si aduci caietele la corectat la profesori.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Brigaela):

Inteligenta nu este egala sub nicio forma cu calificativele din generala sau rezultatul obtinut la Evaluarea Nationala.

| Crackman a răspuns:

Faci acasa, same peoblem doar ca eu nu intelegeam ceva faceam acasa ore multe...