| tpu12345678 a întrebat:

În construcția: trebuie să fugă ca...
Este cacofonie?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unde vezi tu cacofonie in "fuga ca"?
Este cacofonie doar daca ultima vocala din cuvantul anterior lui "ca" ar fi tot "ca".

| PainTech a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Noțiunea de cacofonie (numită uneori și disonanță) se folosește în lingvistică și în muzică pentru a denumi orice fel de asociații neplăcute de sunete."

"Succesiuni de sunete tautofonice (repetitive) precum următoarele pot fi considerate cacofonii:
-adresa sa s-a schimbat;
- Bolivia, cu capitala la La Paz;
- repetarea secvenței lui în copilului lui Luca;
"

Cacofonie nu inseamna neaparat acea repetare a secventei "ca".

| darrio2007 a răspuns:

Nu este, școală online.

| PainTech a răspuns:

Nu avem o definitie clara, exacta, precisa pentru a putea decide exact, in mod obiectiv, ce este si nu o cacofonie.
Daca intri pe wikipedia poti vedea cateva exemple de cacofonii la care nu te-ai fi gandit ca sunt considerate cacofonii: https://ro.wikipedia.org/wiki/Cacofonie

Adevarul este ca o astfel de constructie de tipul "trebuie să fugă ca..." suna putin ciudat, poate sa fie considerata o cacofonie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu,nu este.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu, nu e

| Florin9Florin9 a răspuns:

Ar putea fi dacă luăm în calcul că uneori "g" poate semăna cu "c" la pronunție...

| ZeroȘapteOpt a răspuns:

Depinde ce urmează după "ca" laughing
Dar în ce ai scris tu acolo acum, nu e.