| mariadaniela09 a întrebat:

In momente si schite de ion luca caragiale ii o prescurtare care nu o inteleg s. cl.

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu cunosc contextul in care ai gasit prescurtarea, dar presupun ca inseamna " si celelalte". Adica un fel de s.a.m.d - "si asa mai departe"

| TedMosby a răspuns:

Am impresia ca este prescurtarea de la "si celelalte".

| piftel a răspuns:

S. cl.-Si celelalte.Este folosita pentru a nu mai lungi o list mare de lucruri, persoane s.cl..Inlocuieste expresiile: s.a.m.d-si altele mai departe, etc.-etcetera(latina), s.a-si altele. Sper ca am fost folositor

| Alexa37 a răspuns:

Inseamna si celelalte. adica e tot una cu etc, si asa mai departe happy