| Bbbloxber a întrebat:

In propozitia " [...] iar tie dusman este." ce parte de vorbire este "iar"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iara- conjunctie coordonatoare adversativa; ( si apropo, @xByAnKax, @Bbbloxber a vrut sa spuna parte de vorbire, nu parte de propozitie)

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Conjunctie coordonatoare. Leaga doua propozitii de acelasi fel, adica, doua principale.

| obsesion15 a răspuns:

Iara -forma populara de la cuvantul" iarasi " si ca parte de vorbire este o conjunctie coordonatoare.

| BipBip a răspuns:

Pai iar este momentul. intrebare: cand? raspuns:iar este complement

| FluGg a răspuns:

Atzi bagat baiatu` in ceata...e conjunctie coordonatoare ce a zis "Geo"

| Geo_1929 a răspuns:

Conjunctie coordonatoare