| wolder a întrebat:

In viata ta, dupa ce ai citit mult, ce BENEFICII ale CITITULUI ai simtit pe propria piele?

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Citind gandesti, capeti speranta, te face fericit.

| To?iPentruUnu99 a răspuns:

Pai citit,poti capata un limbaj bogat,adica daca ai un anturaj de golqni de astia(nu ma refer la tine neaparat) da daca stau cu oamnei ca aia,injuri,vorbesti urat si nu stii nimic, da citit ai un vocabular frumos si stii lucruri noi, adica unele lucruri nu stim ce inseamna, decat daca ne uitam pe dictionar, intelegi?!winking

| abyssaria a răspuns:

Cum poti sa constati tu daca cineva a citit "mult" sau "putin"? Oamenii sunt diferiti, iar unii citesc de placere, altii din curiozitate si nu cred ca un numar de pagini sau de carti iti pot garanta ca acea persoana este culta sau inteligenta sau ca a inteles ceva din carti.
In carti, se gasesc raspunsuri la multe dintre intrebarile noastre, insa, nu este usor sa gasesti cartea respectiva la momentul respectiv. Din proprie experienta, pe mine m-au ajutat sa vad greselile pe care le-am facut in trecut si sa accept anumite lucruri din viata mea.
Este foarte putin probabil ca cititul unor carti de beletristica sa te ajute sa rezolvi probleme de matematica sau din viata persoanala, asa ca depinde si la ce carti ai tu in minte.