| SovietMarshalPeter a întrebat:

Inainte de am bloca cineva intrebarea as vrea sa va spun ca aceste trei exerciti vreau sa mi le aratati ca sa stiu cum sa le fac pe celelalte:-avem asa, sa stabiliom coeficienti

Na2CO3+HCl=NaCl+CO2+H2O

FeCl+NaOH+Fe(OH)3+NaCl

Al(SO4)3+KOH=Al(OA3)+K2SO4

Dau funda pe bune,PS,aceste exercit ifac parte din lectia Reacti Chimice,si nu mai stiu sa le fac pentru ca doamna noastara profesoara a plecat la spital pntru o saptamana, si mi-am lasat tema balta.PS,sa nu faceti niciodata astga ca uitati tot.

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

Na2CO3+HCl=NaCl+CO2+H2O
- Obs. ca intra 2 atomi de Na si iese unul => punem 2 in fata la NaCl
- Intra unul de C iese unul (e bine)
- Intra 3 de O si ies 3 => e bine
- Intra unul de H si ies 2 => punem 2 in fata la HCl

Final: Na2CO3+ 2HCl = 2NaCl+CO2+H2O
Asa se face la toate. Vezi cati intra, vezi cati ies si pui in functie de asta coeficienti.

Celelalte ar fi asa:
FeCl3 + 3NaOH --> Fe(OH)3 + 3NaCl
Al2(SO4)3 + 6 KOH --> 2 Al(OH)3 + 3 K2SO4
Spor!