| madlenne1 a întrebat:

Incerc sa invat mai multa engleza,si nu stiu cum sa fac,nu neaparat pregatire, si la scoala nu ne pune sa invatam aproape nimic, ce sa ma fac? dau funda cine ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| Dy20 a răspuns:

Este foarte bine ca iti doresti sa inveti engleza! Este o limba cu o raspandire globala foarte mare. Toata lumea ar trebui sa poata sa se descurce in engleza. Eu sunt la facultate la specializare romana-engleza. Te sfatuiesc sa zivionezi filme in engleza cu subtitrare. Sincer eu de acolo am invatat cel mai mult si mai repede. Desene animate in engleza, si desigur daca ai posibilitatea sa iti faci rost de un manual cu exercitii si texte in engleza ar fi perfect. Daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa imi spui! succes!

| madlenne1 explică (pentru Dy20):

Chiar as vrea sa invat mai bine timpurile verbale, ca deja fac pregatire cu inca 2 colegi de ai mei si vreau sa ii intrec daca ma mai poti sfatui?:d

| Dy20 a răspuns (pentru madlenne1):

Dupa parerea mea cel mai simplu ar fi sa iti scrii pe o foaie una sub alta toate timpurile si cum se formeaza acestea si cate un exemplu pentru fiecare si citeste le de cateva ori in fiecare zi, incearca sa dai si alte exemple de la tine, etc. Nu e o munca grea si cu siguranta te va ajuta. Eu am un site la care mai apelez de fiecare data cand nu sunt sigura de ceva. poate te ajuta si pe tine. Ai si teorie si exercitii, iti mai trebuie doar timp liber si dorinta de a fi mai buna :)
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar

6 răspunsuri:
| deyutza135 a răspuns:

Hmm thinking pai incearca sa inveti singur adica sa iei manualul si sa faci tot ce e acolo si eu in a treia nu mai pricepeam engleza si am facut asa si dupa o luna eram printre cei mai buni la engleza acum in a cincea stiu foarte bine engleza :d cred ca o sa reusesti asa

| Satanna a răspuns:

Cumpara-ti carti de engleza cu exercitii thinking si cu raspunsuri.

| Paulici99 a răspuns:

Salut! Ai putea sa iti comanzi Speak English! Sa sti ca mie una, cel putin mi-a fost de mare ajutor!

| RockInBlood a răspuns:

Eu sincer sa fiu am invatat engleza din filme americane (subtitrate) si din desene animate in engleza.
Sau daca nu ai chef sa te uiti la filme asculta muzica in engleza.winkingAi sa vezi ca o sa iti placa mai mult metoda asta decat sa stai cu nasul in carte toata ziua. Good luck!winking