| wolder a întrebat:

Inteleg ca nu e normal si corect sa rezolvati temele pe TPU, dar daca am o tema la care NU INTELEG ce sa fac, puteti EXPLICA ce sa fac, ca sa inteleg si apoi eu sa rezolv.
De exemplu am nevoie pentru simularea la roamana sa stiu ce inseamna asta [CA SA STIU SI LA SIMULARE]
sa precizez valoarea expresiva a utilizarii pers I, nr pl intr-o anumita poezie.
Daca eu NU STIU ce sa fac si intreb aici sar toti in cap sa fac singura temele, dar explicati si voi oameni buni ce trebuie sa fac si rezolv singura, CATEVA INDICATII.
* SUNT CAM NEVOASA ca profa noastra ne-a zis sa facem singuri modele pentru simulare ca ea n-are timp, dar daca noi nu stim unele exercitii? Mdaa sistemul romanesc de invatamant.

2 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Pai te intreb, ce sentimente iti trezeste o poezie cand face referire "noi", nu iti induce in minte acea absortie a personei tale in poezia cu pricina? nu iti trezeste dragostea? fiind forva de 2 persone, nu iti trezeste prietenia, nu iti trezeste un duet in care 2 sau mai multi oameni sunt la olalta, nu singuri (tristi). Acum depinde de poezie ce iti inspira cand zice noi, poate sa fie de dragoste, de prietenie, colegialitate...valoare in fiecare poezie o da felul in care cuvantul "noi" descrie actiunea. In concluzie eu cred ca atunci cand autorul pune persoana I la plural nu se simte singur, e bucuros ca are pe cineva aproape...

| aDEeLAa a răspuns:

Carti (speciale pentru bac, sau evaluarea nationala) si mai e un site...dar imi scapa numele, in care se pun intrebar cu teme. In plus, ce iti pasa cine iti sare in cap? Vezi-ti de treaba :* nu mai stiu cum era proverbul : cainii latra, omul merge...