| eek a întrebat:

Intemeierea Romei - legenda sau adevar?

3 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

In toate manualele de istorie scrie ca e o legenda.Nimeni nu stie daca e adevarat sau nu.

| alessia5158 a răspuns:

Este un adevar istoric care, transmis in forma orala, s-a transformat in legenda.

April
| April a răspuns:

Legenda; dar atat de frumos formulata si atat de impletita cu elemente reale, incat a capatat substanta si a prilejuit artistilor de tot felul o sursa de inspiratie; gandeste-te numai cat de impresionant este monumentul Lupoaicei si al celor doi gemeni alaptati de ea; e atat de semnificativ incat copia sa de la Roma se regaseste in majoritatea capitalelor unor tari ale caror popoare vorbesc o limba romanica. E o frumoasa expunere despre originile unei cetati cum este si legenda despre Dragos, descalecatorul(intemeietorul)maramuresean al Moldovei.Chiar daca or fi doar legende, vor incanta generatii intregi atat cat popoarele respective vor fiinta inca; si chiar dupa aceea.Lupoaica e tot atat de vie in mintea contemporanilor nostri, precat era atunci cand Imperiul Roman inca exista!