| mrsecret97 a întrebat:

Intr-o fraza, cum ne dam seama care este propozitia principala?

5 răspunsuri:
| thegreatgatsby a răspuns:

Propozitia al carui inteles nu depinde de intelesul altei propozitii din fraza se numeste propozitie principala

| mnia a răspuns:

Daca propozitia respectiva are sens luata separat.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai o pro are un singur predicat deci unde vezi al doilea predicat inseamna ca acolo este a 2 a pro.Si exista elemente de legatura cum ar fi virgula punctul conjunctia, si'

| Consumptive a răspuns:

Propozitia care are inteles de sine statator adica [,] care nu e "legata" de o alta propozitie.
ex: Am mers la mare unde am vazut delfini.
"am mers la mare" se intelege si singura
"unde am vazut delfini" nu merge pentru ca nu are nici un inteles singura.

Sper ca te-am lamurit...

| brunettegirll14 a răspuns:

Pui intrebarea "ce s`a intamplat". happy big grin lucrul cel mai important thinking zic eu happy