| Lacramioara_6794 a întrebat:

Intr-o piramida patrulatera regulata raza este egala cu diagonala bazei sau cu 1/2 din diagonala bazei?

3 răspunsuri:
| bogdan3vl a răspuns:

Nu cred ca o sati raspuinda nimeni la intrebarea asta cu toate ca eu aveam 10 la geometrie laughing da-mi mie funda si gata mersi

| bloodfont a răspuns:

Daca te referi la raza bazei conului in care se poate inscrie piramida atunci raza e egala cu jumatate din diagonala bazei, adica a patratului ce reprezinta baza piramidei patrulatere, pentru ca un patrat inscris intr-un cerc are ca diagonala diametrul cercului care impartit la 2 devine raza.

| beatryce01 a răspuns:

1/2 adica jumatate din diagonala bazei