| daniel176 a întrebat:

Intr-un text daca se da numele unei persoane este si ea personaj in el?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Da. Nu stiu exact daca este personaj figurant, sau absent. Insa se considera personaj.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu, nu e obligatoriu.
Dacă, spre exemplu, doi colegi ( personaje ale unei cărți) discută despre Ștefan cel Mare, se poate spune că Ștefan cel Mare este un personaj al acelei cărți?
Danzell îți spune că „ nu știe exact" deci nu te-a lămurit pe deplin, dar tu te-ai grăbit să-i acorzi funda.
Nu știu ce ai înțeles tu din acel răspuns.

| johnnny123 a răspuns:

Nu neaparat.

Daca intr-un text scrie "Pe acea vreme presedintele Statelor Unite era Abraham Lincoln" asta nu inseamna ca Abraham Lincoln este un personaj in carte. Numele este folosit doar pentru a clarifica un context.