| Chriss203 a întrebat:

(!) ÎNTREBARE ADRESATĂ STRICT CELOR CARE AU FRECVENTAT, FRECVENTEAZĂ SAU CUNOSC PERSOANE CARE AU FĂCUT/FAC/ DOUĂ FACULTĂȚI ÎN ACELAȘI TIMP
Cât de mare este efortul în sesiune? Credeți că merită făcute două programe de studii în același timp, având în vedere că sunt DIAMETRAL OPUSE?
Eu aș opta pentru BIOCHIMIE din cadrul unei facultăți de Biologie și LITERE (lb. română - lb. engleză), dar la ID (ÎNVĂȚĂMÂNT LA DISTANȚĂ). Aici mai am o nevoie de o opinie. Facultatea de Litere se află în alt oraș (GALAȚI/CRAIOVA - pentru că nu am făcut decizia finală, aștept opinii...), iar eu locuiesc în BUCUREȘTI. Vreau să știu dacă sesiunea se susține fizic, indiferent de forma de învățământ frecventată... atât. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MotanulAlbastru a răspuns:

Cunosc cateva. Una a ajuns in depresie, una s-a lăsat după un semestru când și-a văzut notele. Nu e imposibil daca la biologie nu ai laboratoare de dimineața până seara și dacă examenele nu ți se intercaleaza, dar de unde știi orarul? Efectiv nu ai cum sa stii cum îți aranjeaza seminariile și laboratoarele, se schimba in fiecare semestru si mai e in alt oraș... Și uneori nu poți fugi de la un examen la altul, că pentru un examen ești ținut de dimineața până seara.
Vezi că la ID e o păcăleală că "te duci când vrei". Nu prea te descurci daca nu mergi macar la seminarii, nu sta nimeni să-ți dea mura in gura ce s-a predat și la Litere ai vreo 11 examene.
La profi nu tine asta cu "mă duc la munca, mă duc la cealaltă facultate" sa le bagi motivație că nu-ți ies prezentele la seminar sa te bage in examene, nu le pasa. Să nu mai zic că ai și practică de făcut...

Logic că se susțin fizic sesiunile, nu mai suntem în pandemie și nimeni nu vrea să devină la examene online la cat s-au fraudat.

E destul de obositoare o singura facultate și trebuie să studiezi mult individual ca sa ajungi într-un domeniu, nu e suficientă o diplomă. Să o faci și pe a doua cu naveta in alt oraș... te suprasoliciți și mental, și financiar și cam inutil. Părerea mea. Bine, la 20 de ani și eu aveam idei din astea laughing
Mai bine faci un an sau doi de bio și apoi te înscrii la litere (un an zboară repede). Unde e graba?
Nu știu cum e la bio, dar la unele facultăți anul trei e foarte lejer profii te lasă în pace pentru că lucrezi la licență.

15 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Cunosc un barbat ce este angajat intr-un loc special unde prin prisma serviciului lui este trimis sa facă mai multe facutăți și el încă de pe la 18 ani face facutăți după facutăți de la contabilitate la facutăți militare si alte facutăți care nu au nici o legătură de exemplu pshilogie... iar acum are vreo 45 de ani
si in tot timpul acesta a fost trimis ca să se cultive in continu
pentru că dacă cumva va fi nevoie de un om care să știe să vorbescă
despre orice barimi să îl aibe deja angajat.
există job-uri care chier te trimit la 2 facutăți in același timp și nu ii interesează nimic altceva de cât să ieși șef de promoție acolo. Poate că nici măcar nu or să te pună la vreun fel de muncă vreo dată în viață, dar ei te trimit doar așa să aibă și ei oameni deștepți angajați.

| Violleta2022 a răspuns:

Am si eu o curiozitate: care este logica de a face 2 facultati in acelasi timp, de profile diametral opuse?

| Chriss203 explică (pentru Violleta2022):

Logica este următoarea: mă atrag ambele. Dacă aș avea timpul necesar, le-aș face la zi, în același timp. Cum timpul este scurt și aglomerat, m-am gândit la varianta aceasta. Nu sunt nici primul, nici ultimul!

| Chriss203 explică (pentru Violleta2022):

Pot să vă întreb de ce ștergeți comentariul? Vă deranjează cumva ce am întrebat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chriss203):

Nu stiu despre ce comentariu vorbesti... eu chiar nu am sters nimic!
Doar administratorul si editorii forumului au posibilitatea sa stearga ceva pe acest forum!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă sesiunea se susține fizic. Da, fizic.

| Brizbriz a răspuns:

Cred ca trebuie sa te manance serios sa te chinui cu doua facultati in acelasi timp... FOARTE SERIOS

| Chriss203 explică (pentru Brizbriz):

De ce m-ar mânca? Nu înțeleg de unde vine limitarea asta, având în vedere faptul că nu ne cunoaștem. Dacă nu aveți un răspuns la întrebarea pe care am pus-o, de ce mai răspundeți? Eu cred că unii chiar aveți prea mult timp liber, n-are cine să vă scarpine, ca să folosesc și eu termeni d-ăștia.

| Brizbriz a răspuns (pentru Chriss203):

"acum 2 ore | Chriss203 explică (pentru Brizbriz):
De ce m-ar mânca? Nu înțeleg de unde vine limitarea asta, având în vedere faptul că nu ne cunoaștem. Dacă nu aveți un răspuns la întrebarea pe care am pus-o, de ce mai răspundeți? Eu cred că unii chiar aveți prea mult timp liber, n-are cine să vă scarpine, ca să folosesc și eu termeni d-ăștia."

dude, o facultate e in general "ok"
doua, deja te mananca
doua in acelasi timp... te mananca RAU

biologie si litere... PE BUNE?!? vrei sa vorbesti perfect rominiestie (i din i... ABSOLUT INTENTIONAT) la niste monocelulare ameobe dicodiledonate totale stangi
deci, asadar, d'aia si de aceea... TE MANANCA... RAU DA' TOT, DAR VREAU SA SPUN RAU, RAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
RAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

| Brizbriz a răspuns (pentru Chriss203):

PS vad ca ti-ai sters singur inrebarea, cred ca ti-ai dat singur seama care e treaba cu "mancarimea", chiar daca nu ne "cunoastem"hee hee

| Chriss203 explică (pentru Brizbriz):

N-am șters nimic, stai liniștit. Probabil un admin. Îmi mențin părerea.

| G510 a răspuns:

Salut! Eu nu cred că este imposibil ceea ce îți dorești. Doar că o să ți se intercaleze examenele. Da, o sa fie fizice examenele, chiar daca esti la fara frecventa așa că cel mai probabil la unele examene nu o sa te poti prezenta și o să le lași pe sesiunea de restanță.
Eu aș sugera să începi prima dată o facultate, iar când ajungi în anul 2 să o începi pe a doua. Așa nu o să te chinui în anul trei (care este cel mai greu) cu două licențe în acelasi timp. Faci cum crezi ca e mai ok. Timpul nu este chiar atât de scurt și aglomerat cum ai spus tu happy
Succes!

| Chriss203 explică:

De unde ați tras concluzia că n-am hotărât ce vreau să fac cu viața mea? Am cerut opinii despre sesiune. După spusele dvs., cei care au două sau mai multe facultăți au fost incapabili să se axeze pe un singur domeniu (subliniez), de parcă TOATĂ lumea trebuie să facă un singur lucru. Dacă îmi puteți argumenta de ce sunt incapabil, vă cred. Și am foarte multe exemple de oameni care au terminat două facultăți și activează în ambele domenii, dar studiile le-au terminat acum 20-25 de ani, diferența fiind prea mare. Chiar un fost profesor de-al meu preda chimie și era și psiholog. Nu era, încă este. Nu l-aș numi incapabil și imatur, l-aș numi inteligent și dedicat. M-am amuzat când v-am citit comentariul, eu unul n-aș fi interesat de ce ar alege x sau y să facă un lucru, m-aș axa doar pe răspunsul la întrebarea postată.

| suntserios a răspuns (pentru Chriss203):

Uite de aia i-a dispărut răspunsul. Că i-am dat eu report că bătea câmpii, că de obicei, cu multa aroganta și jignire la adresa ta. Mă bucur că un moderator și a făcut rapid treabă.

| Chriss203 explică (pentru suntserios):

Îți mulțumesc!