| kazaryon a întrebat:

Intrebare filosofie.
Care e diferenta intre adevar si adevarat?

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Nu mi se pare ca e intrebare de filosofie. E mai mult de gramatica.
Adevar este substantiv, iar adevarat - adjectiv.
ADEVẮR, adevăruri, s. n. 1. Concordanță între cunoștințele noastre și realitatea obiectivă; oglindire fidelă a realității în gândire; ceea ce corespunde realității, ceea ce există sau s-a întâmplat în realitate.
ADEVĂRÁT, -Ă, adevărați, -te, adj. 1. (Adesea adverbial) Conform cu adevărul. De care nu se poate îndoi nimeni; netăgăduit, incontestabil, real.
Ori n-am inteles eu bine intrebarea, ori n-ai formulat-o tu corect, ori nici tu nu stii ce voiai sa intrebi.

5 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Inca reflectez...

| Elena1234456 a răspuns:

Un adevar este ceva ce credem noi ca este real, dar poate fi o minciuna pentru o alta persoana.
Ceva adevarat este real din toate punctele de vedere.

| GdX a răspuns:

Adevar: Eu spun adevarul. ceea ce este
Adevarat: Este adevarat ca esti prost? intrebare daca da sau nu.
Adevarat graiesc. intelept.
Intrebarea ta nu e de filosofie e de gradinita, mai bine cauta in dex. WTF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul nu se poate ascunde niciodata.Sa demonstrezi ca este adevarat ceea ce spui ca este adevar, este mai greu, sau imposibil

| alex_6901 a răspuns:

Adevarul e o valoarea a vietii si adevarat valoarea a unei afirmatii sau a unui lucru