| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Întrebarea asta este pentru cei care au terminat filologia. Vreau sa întreb daca clasa 11 si a 12-a pe acest profil vor fi mai usoare, având in vedere ca nu se mai face matematică si alte materii reale.

3 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Clasele a XI-a și a XII-a vor fi mai ușoare pentru cei care sunt făcuți pentru asta. Dacă tu ești om de mate-info/științe și ai avut ghinionul să fii acceptat la filologie, cu siguranță vei urî istoria, geografia, etc. Dar da, gândește-te că nu vei avea atât de mult de lucrat pentru bacalaureat, că nu o să faci probleme în timpul verii, că pregătirea nu e atât de intensă ca la celălalte materii, că toată material la logică și argumentare are vreo 15 pagini, etc. Deci da, e mai ușor. Dar sunt și foarte multe pagini de citit. Nu-ți alege profilul la liceu după cât de greu e examenul de bacalaureat la sfârșit pentru că o să regreți. Baftă!

| gălbenea a răspuns:

Eu abia am terminat a11a si crede-ma ca a fost o plictiseala oribila. Nu a fost nimic prea greu, nu mi-a dat nimic batai de cap. In unele zile chiar ma rugam sa facem ceva la ore. Deci da, plictisitor de usor

| Simply123 a răspuns:

Eu consider că au fost mai uşoare. Diferenţa este că vei avea mai mult de citit, de exemplu la literatură universală, acolo asta înseamnă, o listă cu multe cărţi. În clasa a XII-a 80% din ce vei învăţa se va baza pe materiile pentru bac, eu asta îmi amintesc. Chiar ţin minte că la geografie în prima simulare am luat 4 şi ceva, m-am speriat, m-am pus pe învăţat şi la bac am luat 9, 60. În fine, ideea e că în a XI-a să zicem că profesorii încă se mai ţin de tine să citeşti, înveţi, dar în a XII-a vor fi indulgenţi şi vă vor lăsa să vă axaţi pe materiile pentru bac. Ştiu că nu prea are legătură, dar materiile chiar nu contează. Sunt aceleaşi, fără cele de real, + altele bazate pe literatură. Eu îţi doresc succes şi nu te stresa, va fi ok, mai ales în clasa a XII-a, nici nu am simţit când a trecut. Numai bine!