| Adrian_Mihai_Silivestru_1994 a întrebat:

Intrebarea mea este pentru cei care invata la o facultate de mate-info (sau doar info dar nu cred ca exista asa ceva).

Din cunostiintele mele, stiu ca pentru a studia programarea si pentru a invata la o facultate de profil informatic, trebuie sa fi bun la matematica. Prima mea intrebare este cat de bun?
Eu sunt absolut paralel cu matematica si sunt curios daca pot face ceva cu ajutorul meditatiilor sau daca exista carti/locuri care ma pot ajuta sa invat matematica la nivelul care este necesar unei facultati de informatica.

Cei care sunt studenti la un astfel de profil. Puteti sa imi spuneti la ce nivel este matematica predata acolo? A-ti fost in situatia mea si ati reusit sa invatati matematica de la zero sau sunt singurul in aceasta situatie?

Puteti sa elaborati pe langa subiect daca vrei. Orice informatie este binevenita.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Matematica este foarte necesara in programare. Daca stii de '0' la matematica, trebuie sa incepi de la "0"!
Cu cat nivelul de matematica este mai ridicat, cu atata nivelul de programare este mai ridicat.In programare, multi combina diverse sintagme deja stiute.
Matematica este vasta, de asemenea si programele sunt specializate pe diverse domenii(economice, tehnice, genetica, medicala, etc.)
La fiecare domeniu corespunde o anumita disciplina matematica.
Intai trebuie sa vezi in ce domeniu vrei sa faci programari pentru a restrange zona matematica de studiat.