| DeeaNegrea a întrebat:

La anul trec in clasa a IX si vreau sa ma duc la o scoala care are un renume cum ca este dificil. Mi-e foarte groaza ca nu o sa ma descurc, adica eram convinsa ca ma descurc pana am vazut ca la examenul la romana am luat 9 si un prieten de acolo a luat 10 curat, mie teama ca nu o sa fac fata! Media o am mare, am media generala 5-8 de 9, 91, la tezele unice am media 9, iar acum la examane cred ca tot 9 o sa fie media avand in vedere ca m-am descurcat azi si cred ca iau cam 8, 70. Ce sa fac sa merg acolo sau sa ma reprofilez pe o alta scoala? Help me! Dau fundita

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alina a răspuns:

Si eu sunt la un liceu cu "renume" laughing mi-era frica la inceput, insa acum nu regret nimichappy am luat note variate, insa in cele din urma m-am axat pe ceea ce vreau sa urmez mai departe.Ideal e insa ca dupa ce termini un astfel de liceu sa mergi la o facultate la care dai admitere, nu pe baza de dosar, pentru ca nu se stie cat te va ajuta media din liceu fata de alti elevi care sunt la licee mai putin bune si au medii mai mari. Ai incredere in tinehappy nu conteaza ce a facut altcineva, o sa reusesti happy

| MiReLa_3183 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incerci. odata ce ai meii asa de mari nu vad de ce nu te-ai descurca. Uite eu am avut media de admitere 9, 33 cu tot cu teze unice si am scazut la 8, 50, avand in vedere ca am ales cel mai bun liceu din oras. Cred ca vei face fata si nu cred ca depinde cat de wow este liceul ci de ceea ce iti doresti tu. ma refer la faptul ca daca ai sa inveti inveti oriunde. De exemplu o fosta colega din generala avea media de admitere 9, 11 si a scazt la 6 nu mai spun ca este si corigenta la 3 obiecte...Toate depind de tine, nu de liceul pentru care obtezi. Alt lucru ar fi daca iti place intr-adevar sa inveti. Dupa cum spui tu ca este acel liceu cred ca trebuie sa muncesti din greu... iar daca tu crezii ca media de 9, 91 (5-8) ai obtinut-o invatand atunci nu ai de ce sa iti faci grijiwinking

| MiReLa_3183 a răspuns:

Nu stiu cine mi-a votat raspunsul ca fiind stupid... dar ...as vrea niste explicatii. ce e asa de " stupid " in ceea ce am zis?

| SeNyS a răspuns:

Daca tu consideri ca nu te descurci gandeste'te la un alt liceu, dar nu inteleg dc zici ca nu te descurci cu o asa medie 9. 91, cred ca esti ft desteapta.asta daca ai media luata in mod corect:p.intelegi tuh!

| CoLoRsS a răspuns:

Noua doamna profesoara de fizica si chimie(e aceeasi) ne mai povesteste despre fostii ei elevi! Si dansa daca stia ca ei erau pregatiti si ii vedea mai necajiti le dadea un sfat! Sa urmeze pricipiul asta:Cine'i mai bun ca mine? Ia incearca si tu! Daca stii ca te descurci, si daca esti sigura pe tine te vei descurca oriunde! Succes!:*