| Monyyyyy a întrebat:

La biologie la problemele cu sânge eu am vazut ca unele se rezolva in alt fel.De ce, de exemplu cel din 2016 fata de cum am învățat eu de o fost și la simulare și amu trecut cred?

7 răspunsuri:
| EMKing a răspuns:

Nu este diferenta prea mare, adica acum depinde si cum ai invatat tu sa le rezolvi, trebuie doar sa aflii urmatoarele exact in aceasta ordine :
- Volumul de sange din corpul individului. (7 x 18):100 = 1, 26 L Sange
- Plasma din volumul sangelui. (1, 26 x 55):100= 0,693 L Plasma
- Apa din volumul plasmei : (0, 693 x 90):100 = 0, 6237 L Plasma
- Ti-au mai ramas doar elementele figurate. (1, 26 x 45):100= 0,567 L Elemente Figurate

Nu este o metoda diferita de calcul, unica problema este ca sunt cifrele mai ciudatele un pic. Succes!

| Monyyyyy explică (pentru EMKing):

Dar eu am învățat altcumva și imi da alte rezultate.Am făcut o problema suna așa: sângele reprezintă 7% plasma sang rep 55% și masa corpului este de 89 și rezultate au fost 4, 9; 2, 695; 0, 2695. Dar in barem e altcumva

| EMKing a răspuns (pentru Monyyyyy):

Eu ti-am facut varianta din 2016 la biologie. Nu era vorba despre un copil de 18kg?

| Horus35 a răspuns (pentru Monyyyyy):

De unde este această problemă? Ce scrie în bareme?

| Horus35 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Volumul de sânge este 6, 23L iar plasma sângelui 3, 4265

| Monyyyyy explică (pentru Horus35):

La care problema? Și dc

| Horus35 a răspuns (pentru Monyyyyy):

La problema cu masa corpului 89. Nu trebuia să fie rezultatele de care am zis eu? Nu înțeleg ideea de "mai multe moduri de rezolvare" pentru exercițiile de genul acesta. Pentru mine e unul singur și foarte simplu. Pentru a rezolva astfel de probleme trebuie sa ai fixată și înțeleasă foarte bine teoria. Tot ce trebuie să ai în vedere este faptul că Sângele reprezintă 7% din masa corpului. Dacă masa este de 89 de kg se va calcula 7% din 89 pentru a afla câți litri de sânge are omul. In continuare sângele este format din plasmă și elemente figurate. Plasma reprezintă 55% din sânge, iar elementele figurate restul de 45%. La rândul ei plasma este formată din 90% apă, 9% substanțe organice și 1% substanțe anorganice. Elementele figurate, pe scurt pentru ca n-ai nevoie în problemă, sunt: eritrocitele (globule roșii), leucocitele (globulele albe) și plachetele sangvine (trombocitele).
Dacă omul are 89 de kg și vrei să afli cât sânge are, calculezi 7% din masa corpului:
7% * 89 = 6, 23 (cantitatea de sânge)
Dacă îți cere plasma din sânge vei calcula 55% (cât reprezintă plasma din tot sângele) din cât sânge există, adică 55% din sânge.
55% * 6, 23 = 3, 4265