| Amiiiutzza a întrebat:

La câte absente pot sa fiu exmatriculata?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

In locul tau as face efortul enorm (not) de a fi prezenta.Cam asa fac si persoanele care nu dorm cand trebuie, se pun in pat la 4 dimineata si calculeaza cate ore pot dormi, de parca asta e prioritatea.laughing Asa si tu cu absentele...

| Hyperion7 a răspuns:

Nu mai poți fi exmatriculata din cauza absențelor, însă "pentru toti elevii din invatamantul gimnazial si liceal, la fiecare 20 de absente nejustificate pe an scolar din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe an scolar la o disciplina de studiu/modul de specialitate, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct".
Exmatricularea făcându-se exclusiv din aceste motive
"-Exmatricularea beneficiarilor primari pe perioada învăţământului obligatoriu poate fi realizată numai în situaţii grave, în urma încălcării normelor de disciplină în spaţiul şcolar, în vederea protejării dreptului la educaţie al celorlalţi beneficiari primari.
-Exmatricularea poate fi dispusă numai după parcurgerea unei proceduri disciplinare care garantează dreptul la apărare şi contestaţie."

Așa că eu nu as pune problema așa,ci mi-aș pune-o altfel. Daca vrei sa dai la poliție /jandarmerie, va trebui sa ai media la purtare cat mai mare, altfel nu vei putea intra.
De asemenea, daca iei bursa, nu o sa mai iei fiindcă dacă treci de 20 absențe nemotivate și ai media 9 sau mai mică, pa bursa.
Deci, personal nu îți recomand să absentezi, acum tu faci cum crezi.
Bafta!big grin

| wahaha a răspuns:

Idk