| AirănMeidăn a întrebat:

La ce materii se primeste bursa si ce note trebuie sa ai ca sa o primesti?(la gimnaziu)

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

Bursele se acorda in functie de media generala, la mine la scoala trebuie sa ai media peste 9, criteriile de acordare difera de la scoala la scoala.
O seara buna.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că vrei să te referi la Bursa de merit :)

NU se acordă la unele "materii".

Ea se acordă elevilor care au media generală între 8, 50 şi 10, precum şi 10 la purtare!

"ART. 8
(1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a) au rezultate deosebite la învăţătură: au obţinut media generală de cel puţin 8, 50 si nota 10 la purtare în anul scolar anterior, respectiv în primul semestru al anului scolar, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului primar,
gimnazial, liceal sau profesional;
b) au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale olimpiadelor si
concursurilor scolare naŃionale organizate de MECTS;
c) au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale
competiţiilor/concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-stiinţific, de nivel naţional, organizate de MECTS.
(2) Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă
începând cu semestrul al II-lea pentru elevii aflaţi în clasele de început ale
învăţământului primar, gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului primar, gimnazial, liceal sau profesional." - SURSA :
http://www.isj.gl.edu.ro/......0ELEVI.pdf

Toate cele bune.

| AirănMeidăn explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult.Dar eu am o colega care e buna doar la biologie, in rest e de 7-8-9. Si a primit bursa la biologie.Care e motivul? Precizez ca nu au fost olimpiade sau concursuri la aceasta materie.
Eu am doar 10 la germana si engleza, care e motivul pentru care eu nu am primit?

| maria6 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Cine stie ce fel de bursa are? Poate e ceva oferit de vreo asociatie, de vreun ONG. Bursa de merit se obtine in functie de cati elevi sunt cu medii foarte mari. La unele scoli se obtin astfel de burse numai daca ai peste 9, 85. Depinde de mediile elevilor. Daca sunt multi cu medii mari, nu mai prind ceilalti burse, caci sunt putine locuri.

| cristianului a răspuns:

Pai din cate stiu eu trebuie sa ai media zece la toate materiile, eu sunt in clasa 7 si asa ne-a zis

| leuzzz a răspuns (pentru cristianului):

Ba nu media la sfarsitul anului trebuie sa fie 9.14