| BruneTTe a întrebat:

La ce se refera "viziunea despre lume" (la lb. romana)? Daca la bac va pica un subiect despre "viziunea despre lume reflectata intr-un text studiat", ce ar trebui sa scriu? Sunt liniutele acelea ajutatoare dar vreau sa stiu pe ce sa ma axez. Dati-mi exemple concrete daca se poate, pe "Morometii "sau altceva. Chiar nu inteleg. Multumesc thinking

2 răspunsuri:
| cuteandfunny a răspuns:

Pai poate fi modul in care personajul sau naratorul vede lumea din jurul lui, poti sa scrii despre viziunea despre lume din pct de vedere al naratorului de ex: naratorul prin citatul... scoate in evidenta parerea proasta sau buna pe care o are despre lume, iar prin intermediul personajului poti spune despre relatia cu alte personaje cum le considera... nu prea mai stiu dar asta e in principal happy

| farazambet a răspuns:

Pai ar trebui sa respecti ce iti cer aia acolo la punctulete daca scrii pe langa scrii degeaba nu te puncteaza.dar chestia se refera la firul narativ despre actiune si personaje happy. succes!happy