| Ștefan_Ungureanu_1997 a întrebat:

La ce strat ajunge prima data lumina cand intra in retina. Ma refer la unul dintre cele 10 straturi!

3 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! cele 10 straturi sunt numerotate de la 1 din interior pana la 10 la exterior.Lumina poate străpunge retina pana la primul strat(o luam dinspre interior spre exterior)adica ceea ce arata ca are o putere si o viteza colosală! Acest fapt se datoreaza pătrunderii usoare, care in interiorul ochiului nostru reflecta imaginea pe care noi o vedem. Expunerea la lumina poate deranja ochii. Apara-i de razele puternice! Meriti"a doua sansa"

| Ștefan_Ungureanu_1997 explică (pentru FoxyM):

Sunt numerotate de la 1 la 10 pentru ca sunt 10... Intrebarea era cum se numeste primul strat care intra in contact cu lumina!

| FoxyM a răspuns (pentru Ștefan_Ungureanu_1997):

Exista site-uri de specialitate pe care le poti accesa!