| cristi a întrebat:

La ce varsta ati devenit independenti financiar (partial.nu chiar total) de parinti, de la ce varsta credeti ca este bine sa fii pe banii tai;?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Partial la 21-22 ani, dar total inca nu.Inca mai depind de ei, inca mai locuiesc impreuna cu ei, inca ma mai hranesc, imi mai dau bani, inca ma mai sustin in facultate.

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Partial la 19, total la 21. E bine de pe la 18-19 ani sa ai banii tai, chiar daca te mai ajuta si parintii din cand in cand. Pe mine faptul ca am avut un job m-a ajutat foarte mult sa ma dezvolt personal.

| elena a răspuns:

La 17 ani si 10 luni...nu ca am vrut eu, ci pentru ca asa era "sistemul"...SARACIE...am facut facultate la FF (fara frecventa), am "prestat" si am crescut un copil, care este super, in ziua de azi...vezi pe Internet..."Lenus Teodora Moraru - Actor de elita, suflet de diamnat"...numai pe banii mei...MUNCITI din greu...este o satisfactie, sau nu, tu decizi...

| RamonaMn a răspuns:

Dupa ce o sa terminam scoala, toate alea, facultati etc atunci am sa devin independenta finaciar, total.

| cotzobel a răspuns:

Eu la 17 ani am inceput sa lucrez...mergeam si la scoala si la serv. si nu regret ca am inceput sa muncesc asa de devreme. puteam sa imi ajut familia asa cum si ei m.au ajutat dandu. mi banihappy

lolita
| lolita a răspuns:

Pe la 19 ani partial happy, pe la 23 total sad

| DenissaDeea a răspuns:

De la varsta de 14 ani am inceput sa castig singura bani si sa imi iau ce imi doream, chiar daca imi mai dadeau bani si parintii:uneori le mai dadeam eu bani parintilor, dar ei nu vroiau, ii luau doar sub forma de imprumut daca aveau nevoie...si imi inapoiau bani la salar...

| simpluEu. a răspuns:

Eu dupa ce am term scoala...la 19 anibig grin

| claudiarebecca a răspuns:

Buna. cred ca e bine sa fii pe banii tai cand nu te mai tin parintii. preferabil cat mai tarziu. la mine momentul a avut loc mai devreme decat in general, asa ca am fost un pic obligata sa invat sa zbor.

as zice ca majoritatea incep sa lucreze in timpul facultatii pentru a castiga experienta, insa se intampla si sa inceapa sa lucreze abia dupa ce isi termina studiile. oricum, in acest caz, intrebarea "ce stii sa faci practic" e un pic incuetoare.

cred ca situatia ideala e sa incepi sa lucrezi de cand mai primesti bani de la parinti si sa iti faci un minibuget legat de cheltuieli. in sensul asta poti sa iti descarci de pe net un program pentru evidenta finantelor personale gen quicken sau gnucash. sunt super usor de folosit, treci venituri si cheltuieli si iti da rapoarte financiare si bugete saptamanale, lunare etc

| mioara a răspuns:

20 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Independenta financiara totala la 19 ani si 3 luni, independenta (de) consiliere nu tin minte :-)
este bine sa devii independent financiar cat mai devreme dupa majorat...