| Fiction a întrebat:

La evaluare nationala la limba romana,la genul liric intra doar pastelul? Asa am gasit in cartea mea cu variante,dar totusi, nu sunt sigura.

Răspuns Câştigător
| AdrianCraciunoiu a răspuns:

Si eu sunt tot in class a 8 a si am marti examenul. Avem asa : incadrare in genul liric, opinia despre mesajul unui text liric, interpretarea titlului si incadrare in specia pastel. Mai putem avea la partea 1 sa interpretam o secventa lirica. Dar ca specii avem, intr-adevar doar pastelul. Vezi ca balada nu o avem. Spusa o prostie cel care spusa. Bafta la examen!

5 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Vei putea intalni din TOT ce tien de genul liric sau epic. Deci nu, nu est doar pastel la gen liricwinking

| BluishAngel a răspuns:

Nu,la genul liric intra absolut toate poeziile! Pastelul este o specie a genului liric, o subdiviziune cu trasaturi aparte.Deci nu trebuie confundate specia cu genul.Alte specii mai sunt imnul, oda, doina (dar acestea 3 nu intra in programa de scoala si examen), balada (care intra in programa). Succes!

| RuxyzLOL a răspuns:

Da intra big grin Stiu sigur pentru ca si profa ne-a zis...

| bebbe97 a răspuns:

Sall da eu asa am invatat!