| d0areu a întrebat:

La evaluarea națională, la exercițiul 5, subiectul 2, îmi da ceva puncte dacă am adus expresia la o forma mai simpla, și am calculat e de 1, e de 2 și e de 4, rezultatul a fost la toate a fost același, -1. Primesc ceva puncte?

2 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Vei primi probabil 0, 25 in cel mai bun caz

| Narutokiller a răspuns:

Din păcate nu trebuia să scrii așa! Trebuia să calculezi expresia prin formule de calcul presurtat, adică era ceva gen E(x) egal cu nu-mi mai aduc aminte dar într-un final rezultatul este -x supra x iar rezultatul era -1 așa cum era deci dacă ai scris formule presucurtate ai luat 0.25 eu am scris era ceva gen x la a doua-49 și scriai (x-7)(x+7).A fost foarte ușor ca și la Română!