| AlexandruCon a întrebat:

La evaluarea națională, la proba de matematică, la exercițiile de geometrie, am voie sa desenez pe desenele date, sau trebuie sa fac desenul cu creionul pe foaie? Dau funda

4 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Ar trebui sa stii mai bine, esti mai aproape de examen, eu am dat BACUL in 2006. Pe vremea mea, era chiar una din cerinte mi se pare sa creezi figura geometrica, cu toate demonstratiile necesare pe ea.

Tu acolo trebuie sa arati ca ai niste abilitati, nu ca esti chatGBT, sa dai direct un raspuns ( sau ca la testul grila). Unde e grila, e clar ca dai raspuns direct. Unde e subiect dezvoltat, trebuie sa si arati cum ai gandit, pasii.

Chiar daca nu este in cerinte, probabil profesorii va vor spune ca e element luat in considerare la corectura. Ai stiut macar sa desenezi figura, primesti macar niste puncte; ai stiut si o parte din demonstratie, se aduna si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, întrebă-ți profesorul de la clasă.

| newaccountbye a răspuns:

Sunt a 8 a și la simulare am avut voie sa desenam cu creionul pe foaia de examen. Cred ca și la examen, chiar o sa întreb și eu.

| MotoBlitz a răspuns:

Poți desena pe ele, dar doar anumite lucruri ce țin de desen și notație, nu ai voie să îngroși anumite laturi, unghiuri, să hașurezi sau să tai desenul ori să colorezi sau să faci steluțe, fulgușori de nea sau inimioare