| greenmoon a întrebat:

La Facultatea de Litere exista sectia Limba Romana - Limba rusa? As vrea sa merg la aceasta, daca se poate... O profesoara m-a indrumat in felul urmator: mi-a spus ca daca aleg sa fac romana si o limba de circulatie internationala, asta m-ar ajuta in cazul in care vreau sa aleg meseria de profesor! Ori de nu aleg domeniul acesta, sa invat o limba mai putin cunoscuta. Ca ebraica, rusa, greaca, spaniola etc.
Si cum stiu ca rusa nu se mai invata (iar mie imi place la nebunie accentul) happy... M-ar fi tentat sa aplic. Voi ce credeti? Se poate?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Limba rusa este folosita ca si engleza daca vrei sa lucrezi in Grecia! Este foarte mult folosita si se cere aceasta limba la angajare pentru un post de receptionist, ghid turistic, cat si pentru un ospatar. Eu zic ca se merita sa o inveti, nu ai nimic de pierdut daca o stii. Daca tie iti place aceasta limba, nu te lua dupa gura lumii, fa cum iti spune inima.

Mult succes!

4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

rolling on the floor Limba rusa are cel mai groaznic accent si te va ajuta fix cu nimic. Practic,o inveti degeaba. Nimeni nu te va intreba vreodata daca cunosti limba rusa. Invata o limba europeana gen engleza, franceza, germana care chiar se cauta in toate domeniile, nu-ti pierde vremea cu asa ceva, chiar nu vad un motiv clar sa o faci. Baga-ti nintiile in cap.

| greenmoon explică (pentru suffarstar):

Ar fi fost minunat ca tu sa fi citit cu atentie tot ce am scris.
am mentionat ca doar daca as vrea sa merg in Invatamant, ca profesor, sa invat o limba circulanta. insa eu nemergand acolo, aleg o limba mai putin cunoscuta, si se cauta presupun, lumea holcaie de frantuzi si englezi mediocri. asa ca...

| suffarstar a răspuns (pentru greenmoon):

Tot nu am inteles motivul pentru are vrei sa inveti o limba asa de grea precum rusa. Banuiesc ca poti, invata unii coreana, insa la tine nu vad de ce. Limbile de circulatie nu te ajuta doar daca vrei sa fi profesoara, te ajuta in absolut toate domeniile. Fa o alegere inteleapta nu bazata pe favoritisme fara pic de logica.

| greenmoon explică (pentru suffarstar):

Ba au logica, vreau sa ma axez pe limba asta pentru ca o ador, ma intereseaza cultura, si poate intr-o zi am sa calatoresc in Rusia.
ceea ce nu intelegi tu e ca nimic nu e greu atat timp cat iti place.
engleza deja se studiaza de la gradinita...cel putin in cazul meu. vreau ceva nou. sa fim seriosi, nu ai cum sa nu stii engleza, poate doar animalele sa n-aiba habar...ti se baga pe gat de la inceput pana la sfarsit! faptul e consumat. vorbim de aprofundare? nu as aprofunda engleza, o limba mai putin cunoscuta este mult mai fermecatoare. plus ca odata stiuta limba rusa la un anumit nivel, ma apuc de toate romanele marilor scriitori rusi. sunt niste idealuri personale.
pe mine ma pasioneaza lingvistica. nu merg acolo de nebuna, iar facultatea am ales-o dupa pasiune, nu ca altii, care speriati la vremea lor de carte, vin acum cu pretentii de meserii intelectuale.