| anonim_4396 a întrebat:

La facultatile de elita exista studenti membri in consiliul de cadre didactice al facultatii.
Cu ce se ocupa astfel de studenti?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu zic nu, la facultatile de elita exista ce spui tu, dar in primul rand exiasta doua tipuri de facultati. 1. Universitatea, asa zisele facultati de stat, care sunt de fapt niste institutii autonome, care se autoconduc. Le conduc aceste consilii, din care fac parte si reprezentanti alesi ai studentilor, care voteaza cot la cot cu profesorii. Cand am fost student am vazut sistemul in actiune, reprezentantii nostri au atras profesori de partea lor, au obtinut astfel majoritatea in consiliu si au dat afara de la catedra cadre universitare cu vederi ''comuniste''. Asta zic asa, ca exemplu. 2. Facultatile particulare, care sunt simple societati comerciale, din care cele mai slabe sunt fabrici de diplome, iar unele si-au ridicat nivelul stiintific intructva, dar raman mult in urma Universitatii. Sigur ca patronii nu o sa cheme reprezentanti ai sudentilor care sa le spuna ce sa faca, dar niste consilii de forma poate o sa faca candva. Sper ca am fost clar. Te salut.