| DakotaRoyse a întrebat:

La facultăţile de litere, la limbi străine, trebuie să ştiu limbile la un anumit nivel, sau se învaţă de la zero? Sau, dacă de exemplu aleg germana prima limbă şi engleză a doua limbă, trebuie să ştiu germană? Asta pentru că citisem că doar a doua limbă se ia de la nivel de începători şi (cică) nici nu se învaţă prea mult, cursurile fiind axate pe prima limbă. Mă rog, nu prea am înţeles cum stă treaba. Poate să mă lumineze cineva în legătură cu asta? sad

(Scuze de categorie, nu m-a lăsat să postez în Educaţie şi Cultură Generală)

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Limba a 2a o vei lua de la 0, exceptie facand limbile engleza, franceza si germana pe care le vei lua de la nivel de incepator, presupunandu-se totusi ca ai o minima cunostinta in conditiile in care le-ai studiat la liceu (desigur vorbim aici despre limba a 2a). Restul se iau toate de la 0, in timp ce prima limba se ia de la un nivel avansat, presupunandu-se ca ai cunostinte peste medii in limba respectiva. Nu iti sugerez sa optezi pentru romana limba 1, pentru ca 80% din ce vei face va insuma o nesfarsita ora de gramatica si lexicologie, literatura fiind in plan secund. Opteaza insa (vorbim de prima limba) pentru o limba straina pe care o stapanesti bine, mai corect spus opteaza pentru limba straina pe care o stapanesti CEL MAI BINE.

| DakotaRoyse explică (pentru TheAce):

Mersi mult pentru răspuns happy
O fi cam absurdă următoarea mea întrebare, dar a doua limbă străină, care se va preda de la 0, până la ce nivel merge? Adică, o poţi vorbi ca lumea după ce termini facultatea, nu?

| TheAce a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Daca inveti calumea da, o vei putea vorbi cum se cuvine la finele facultatii. Desigur, exista o regula care spune ca dupa varsta de 12 ani nu mai poti invata o limba la perfectie (sunt multe studii in sensul asta care atesta aceasta ipoteza) dar poti invata o limba bine. Devine tot mai dificl insa. Stiu insa prieteni care au optat pentru mandarina, rusa sau limbi nordice si in 2 ani au ajuns sa le stapaneasca la un nivel mediu spre bun.

| DakotaRoyse explică (pentru TheAce):

Deci, în concluzie, la facultate te învaţă a doua limbă la nivel avansat, să înţeleg? Să ştii ceva mai mult decât să ceri un pahar cu apă când ajungi în ţara unde se vorbeşte limba laughing

| TheAce a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Normal. Bineinteles insa ca limba 1 inseamna examene mult mai grele decat cele de la limba 2, care sunt modice. Dar ai sansa sa inveti 2 limbi cum trebuie, da.

| DakotaRoyse explică (pentru TheAce):

Mulţumesc mult pentru răspunsuri happy