| Sebastian21 a întrebat:

La o cantitate de 1000gr adaug 80 de grame, cat la suta reprezinta?

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Pai Sebastian21, daca adaugi 80 de grame dintr-o substanta A in 1000 de grame dintr-o alta substanta B (apropo, sper ca este vorba despre substante diferite), ai o masa totala de 1080 de grame, in care vei avea 1000 grame substanta A si respectiv 80 grame substanta B.Atunci(regula de trei simpla) in 100 grame masa de amestec vei avea x grame substanta a si respectiv y grame substanta B.De aici scoti pe x si pe y.

Intrebarea ta insa poate fi inteleasa si altfel. Daca ai vrut sa intrebi (repet, la cum ai scris tu se poate intelege si asa) cat la suta reprezinta cele 80 de grame adaugate fata de cele 1000 de grame cate erau initial, atunci raspunsul se obtine efectuand calculul:
80 : 1000 si apoi inmultind cu 100.Asta inseamna 8%.

| a1doru a răspuns:

Raspuns corect; aaaaaaaaaaalex-mircescuuuuuuuu 13!rolling on the floor

| alexmircescu13 a răspuns:

80 din 1000 inseamna 8 din 100. Deci 8%

| dyana_6840 a răspuns:

20% din cate stiam eu