| Dragosgan a întrebat:

La partea a doua,subiectul 3, la evaluarea nationala ce s-a dat astazi la romana ce e pana la urma.Eu cred ca e predicativa pentru ca asa pare si asa este,toti cei care am stiut am pus predicativa, restul nu stiu.Pana la urma ce este?

25 răspunsuri:
| AndreyBlackJack a răspuns:

Frate, si eu am pus tot predicativa. Am fost 3 sali in scoala si nu am avut cum sa comunicam, dar toti am pus predicativa. Acum unii zic subiectiva, dar pana la urma, daca o iei logic, cum sa fie subiectiva. Stiu ca vor fi multe contestatii. Succes miercuri la matematica!

| LaviHaha a răspuns (pentru AndreyBlackJack):

Daca o contragi e subiectiva

| rozbombon a răspuns:

Subiectiva era, chiar si doamnele de romana mi-au spus ca acolo era subiectivahappy

| Kerli a răspuns:

E subiectiva
daca enuntul era "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza" atunci da, era predicativa
dat enuntul era dat asa "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii"
este dificultatea rasfoirii - prop. principala
ceea ce ma deranjeaza - subiectiva
inca era si elementul "ceea ce" care este specific prop subiective

| PlasticMoon a răspuns:

Eu am pus a. si am scris predicativa si o sa mi anuleze sad

| Rάđü a răspuns:

Băi, bu stiu ce sa cred, dar dupa gandirea mea este predicativă, am aranjat fraza astfel:
Dificultatea rasfoirii este/1 ceea ce ma jeneaza/2
1-pp
2-pr

| Mihai212 a răspuns:

Eu am pus subiectiva...si subiectiva este sigur..deoarece atunci cand contragi ...reiese ca e subiectiva.Am intrebat si pe toate profesoarele si toate mi-au spus ca este subiectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectiva cel mai sigur

| Soborigozaur a răspuns:

Este subiectiva propozitia aia. Din cate retin era ceva in genul " Ceea ce ma jeneaza e rasfoirea cartilor". Cine ma jeneaza? ...si profa noastra a zis ca e subiectiva

| Shado15 a răspuns:

Dragos eu am zis PREDICATIVA! si asa e happy

| Renes a răspuns:

Cică e predicativă, eu am pus subiectivă.

| Gabryel98 a răspuns:

Oameni BUNI!
Avem:Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii!

Acum contragem propozitiile si va iesi:
Jenanta este dificultatea rasfoirii!

Cine este jenanta:dificultatea rasfoirii (subiect)
Cum este dificultatea rasfoirii:Jenanta (nume predicativ)

Rezulta ca avem propozitie predicativa.

Dar:Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii!
Cine este dificultatea rasfoirii:ceea ce ma jeneaza.

Rezulta ca avem propozitie subiectiva.

Deci se pot mai multe variante!

| BrokenAngel a răspuns:

Si eu tot predicativa am pus, insa profesoara mea a spus ca poate fi si subiectiva daca contragi prima propozitie. Acum, sa vedem cum s'au gandit cei ce au facut subiectele thinking

| mileylove a răspuns:

Si eu am pus la fel, dar cica e subiectiva.au spus si profele de romana din pacate

| denisadeny12 a răspuns:

Subiectiva am pus eu :-s

| Iulya17 a răspuns:

Si eu am scris subiectiva

| LaviHaha a răspuns:

Era SB

| LaviHaha a răspuns:

Era ori subiectiva ori predicativa in niciun cat atributiva... Cel mai mult ma bazez pe subiectiva

| QRton a răspuns:

Eu zic ca e subiectiva. E evident. toate profesoarele de romana pe care le cunosc ic ca este subiectiva

| adriansteaua a răspuns:

In barem scrie C. Subiectiva raspuns corect asta l-am pus si eu! http://subiecte2012.edu.ro/2012/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| Iordy_Alex_1997 a răspuns:

Subiectiva erawinking

| Iordy_Alex_1997 a răspuns:

Era subiectiva

| Oo_SeRa_1997 a răspuns:

Eu zic ca e predicativa oricum sunt multe discutii peste tot. deci baremul va lamuri totul cand apare la 15:00

| deyuk a răspuns:

Eu am pus subiectiva.