| Nastia a întrebat:

La Stiinte adminsitrative la ce materie se da admitere?

Răspuns Câştigător
| Gabriela_Plesea_1996 a răspuns:

Licenţiaţii care concurează pentru locuri bugetate (adică prima facultate a fost în regim cu taxă) vor fi admişi pe baza criteriilor de admitere pentru absolvenţii de liceu (caz în care li se va lua în calcul media de la examenul de bacalaureat).
În cazul candidaţilor care se înscriu la linia de studiu engleză admiterea va conţine obligatoriu o probă de competenţă lingvistică, eliminatorie, notată cu ADMIS/RESPINS. În cazul în care candidaţii deţin certificate de competenţă lingvistică recunoscute de Centrele Alpha şi Lingua UBB, susţinerea testului de cunoaştere a limbii engleze nu va mai fi necesar, doar la specializarea Ştiinţe politice-linia engleză. La specializările Jurnalism şi Servicii şi Politici de Sănătate Publică (Public Health)-linia engleză toţi candidaţii se vor prezenta la proba de cunoaştere a limbii engleze.