| Ciprian_Iacobeț_1995 a întrebat:

La umf( Iasi) ramura farmacie, testul grila de admitere in sesiunea din vara se da doar din chimie organica, doar atat? si e 75% nota la testul grila si 25% bacul? funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La concurs conteaza numai nota de la testul grila ( media, daca se sustin 2 teste cum sunt cele de la medicina ). Media de la bac conteaza numai in cazul in care exista candidati cu medie egala cu cea a ultimului loc din lista admisilor. Citeste Metodologia admiterii 2014( vei gasi si bibliografia pentru chimia organica ) :http://www.umfiasi.ro/......202014.pdf

| Ciprian_Iacobeț_1995 explică (pentru alessia5158):

Asa am citit si eu. dar 75%testul grila si25% media bac s-au calculat la toti. daca te uiti la primul intrat anul trecut ele are 10 la grila si 9.48. si facut asa cum am zis eu ii iese 9.87 adica cu cat o intrat el

| alessia5158 a răspuns (pentru Ciprian_Iacobeț_1995):

Senatul universitatii poate schimba metodologia admiterii de la un an la altul --- chestie de autonomie universitara! Pentru 2014, este valabila metodologia postata pe site--- ar fi de nepermis sa publice niste reguli si sa aplice altele.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai dreptate - aşa se calculează media de admitere - vezi pct. k, pag. 15 din Metodologia de la linkul :
http://www.umfiasi.ro/......202014.pdf

Toate cele bune.