| Ruines a întrebat:

La un liceu bilingv engleza sa invata engleza si nu americana?

Răspuns Câştigător
| MalinaAndreea a răspuns:

Inveti engleza... oricum nu e mare diferenta intre BE(british english) si AE(emerican e.). Sunt cateva cuvinte care fac diferenta si accentul. Oricum ca sa intri acolo trebuie sa muncesti mult.Dai un test de limba engleza, oral si scris, si trebuie sa ai si media buna.

Răspuns utilizator avertizat
| MalinaAndreea a răspuns (pentru Ruines):

Cum am mai spus BE(British English) si AE(American English) sunt aproximativ la fel. Diferenta consta in cateva cuvinte.De exemplu un englez spune la carucior-pushchair iar un american spune la acelasi cuvant(carucior)-stroller.Sau un englez spune la masina-car iar americanul spune auto.Dar aceste cuvinte care fac diferenta sunt in jur de 21-22.Accentul este diferit si la gramatica BE si AE au diferite prepozitii. Diferentele astea le.am invatat in clasa a 8 a...Nu stiu daca exista licee la care poti invata AE.Nu stiu de ce sunteti asa revoltati. Engleza, indiferent de acele mici diferente, se vorbeste si in America si in UK si in Australia.

Răspuns utilizator avertizat
| MalinaAndreea a răspuns (pentru Ruines):

Da.Eu sunt la folologie si invat engleza britanica. Daca te hotarasti sa dai la litere e foarte bine.Eu una ma pregatesc intens pentru ca as dori sa dau Cambrige-ul si poate reusesc sa merg in strainatate la facultate.

| MalinaAndreea a răspuns (pentru Ruines):

Nici eu nu suport accentul ala groaznic.Dar stai linistita, nimeni nu te obliga sa vorbesti ca ei.Eu nu as zice ca UK este o tara neimportanta si crede-ma, majoritatea populatiei acestui glob foloseste BE ca predare in scoli si chiar ca limba oficiala, de exemplu in India.

Răspuns utilizator avertizat
| MalinaAndreea a răspuns (pentru Ruines):

Merci!happy

10 răspunsuri:
| 101Vidic a răspuns:

Se invata engleza, iar ca sa intri la bilingv engleza trebuie sa ai o medie 5-8 + examene compatibila pentru aceea clasa de liceu si trebuie sa dai si un test de limba engleza ( ca sa intri la bilingv engleza )

Răspuns utilizator avertizat