| anonim_4396 a întrebat:

La voi e curat in scoala? E important pentru voi sa fie? Ce parere aveti voi despre curatenia din scoli din Romania?

11 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

La mine in scoala in general era curat. Numai ca unii elevi cred ca daca exista femei de servici ei pot sa isi arunce gunoiul unde vor, ca de aia sunt platite. Daca sunt platite sa isi merite banii si sa stranga dupa fiecare cretin. Curatenia este destul de importanta, una e sa stai intr-o clasa in care sunt gunoaie peste tot si una este sa stai intr-o clasa unde este curat, acelasi principiu si la bai. Acolo nu inteleg ce naiba cauta unele persoane cu picioarele pe vasul de wc si care mai fac si pe langa. Eu as aplica principiul din Japonia unde elevii cu profesorii fac curat in clase si pe hol, ne avand nevoie de persoane care sa curete dupa ei.

| T0T a răspuns:

În școlile pe unde am învățat, femeile de servici își făceau treaba. Problemele de curățenie veneau de la elevi. Normal, învață și ei ce văd la părinți și în ce societate nesimțită trăim nu mă pot mândri că erau prea curate școlile. Cred că ar trebui să se dea sancțiuni drastice pentru aruncarea cu nesimțire a gunoaielor, fie la școală, fie pe stradă. Pe nesimțiți și idioți îi poți educa doar cu forța, se pare, căci nu sunt capabili să înțeleagă de vorbă bună. Curățenia e foarte importantă peste tot, mai ales în școli unde ar trebui să te formezi ca om.

| AC4S4 a răspuns:

E important pentru toti sa fie curat in scoala. Din pacate sunt putine scoli in care este curatenie.
Cred ca depinde cel mai mult de conducerea scolii. Sa fie exigenti atat cu personalul care se ocupa de curatenie, dar si cu elevii (ca sa pastreze curatenia).
Problema aici nu este statul. Daca exista scoli de stat in care poate fi curatenie (si exista), se poate in fiecare scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La noi in liceu curatenia este primordiala, cu cat este mai curat cu atat este o ambianta mai civilizata. parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era foarte curat. Da era important. Eram la scoala/liceu nu la groapa de gunoi. Am apucat doar 1/7 in Ro dar era destul de curat. Cine stie acum cum mai este.

| denisTiky a răspuns:

Pai e o problema aici, eu ajung printre primii in scoala, pot sa zic ca e curat la primele ore dar dupa ce vin elevii, se face muuulta mizerie, rup usile, robinetii, strica tot ce se poate si iti dai seama ca nici femeilor de servici nu le pasa cand vad ca nu pastreaza nimeni curatenia cat de cat. Da, curatenia in scoli e foarte importanta dar din cauza elevilor nu se pastreaza se pot lua diferite de boli (din cauza ca sunt la liceu elevii uneori FAC SEX in bai, deci daca sa ajuns la asta clar ca nu avem elevi civilizati) totul tine de elevi, daca ei nu pastreaza, nu o sa aive niciodata, incurajeaza si tu curatenia, incearca sa faceti ceva impotriva elevilor "porci" si sa fie totul ordonat si curat. Funda?

| Victor453 a răspuns:

La mine nu-i prea curat, deoarece elvii sunt niste porci((
Desigur, curatenia in scoli e foarte importanta, acolo invata totusi copiii, ei ating totul si pot sa se imbolnaveasca de ceva, respira cu murdaria etc.

| Volsvagan70 a răspuns:

Pe holuri, da.
In clasa mea, uneori.
In baie, dezastru, des vezi veceuri spoite de diaree sau lapte imprastiat prin baie.
In curte, uneori.

Răspuns utilizator avertizat
| Patricia_Hadarig_1997 a răspuns:

La mine la scoala nu este curat... ca in orice scoala din Romania. Din cate stiu in nici una nu se pune accentul pe sanatatea copiilor. Ma enerveaza ca femeile de serviciu nu pot curata mai bine scoala si cei care o intretin nu pot face nici o renovare. De exemplu la mine in scoala baile sunt un dezastru si trebuie sa te ti pana ce ajungi acasa. Sau iarna la mine trebuie sa stam cu gecile pe noi pentru ca geamurile sunt sparte de cei care au fost inaintea noastra.
Dar, n-ai ce-i face. Nu cred ca o sa se imbunatateasca curatenia in scoli prea curand. sad

| Victor453 a răspuns (pentru Patricia_Hadarig_1997):

Sunt de acord cu tine, am asa impresie ca femeile de serviciu deloc nu fac nimic, la mine la scoala e imposibil sa intri in veceu, ese un miros groaznic si in plus este stricat totul de altii copiii din clase mai mari, deci tot suntem nevoiti sa rabdam pana acasa.