| ccrank a întrebat:

Liceul conteaza cand te inscrii la facultate? ce conteza cel mai mult?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul conteaza, trebuie sa-l absolvi si sa obtii diploma de bacalaureat. Profilul liceului nu conteaza aproape deloc, totusi te poate ajuta putin, daca urmezi si facultatea de acelasi profil ca liceul. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Contează să-ți găsești loc de muncă după absolvire!
Pa, pa.

| lindemona a răspuns:

Buna,

Atunci cand este vorba de facultate, cel mai important este liceul si bacalaureatul. Asta pentru ca se face o medie intre nota de la liceu si nota de la bacalaureat. La unele facultati conteaza si notele de la anuite materii. La alte facultati se dau examene. Depinde de ce facultate ai vrea sa stii.

Succeswinking

| Baton a răspuns:

In prima faza bac-ul.
in faza 2 conteaza mediile
depinde la ce facultate alegi.pentru ca unele facultati cu toate ca platesti taxe vor si medii ok.
iti recomand foarte bine la ce facultate vrei sa mergi deoarece nu este prea ok sa te lasi de ea din cauza ca nu iti place ce inveti sau daca vroiai sa te faci ceva iar dupa una an vrei altceva si nu este posibil un transfer atunci va tebui sa incepi iar cu anul intai si alte taxe si alte porcarii.
asta daca nu ai medii bune si intrii cu bursa sau fara taxa.

| Xname a răspuns:

Cel mai mult conteaza sa ai note bune la bac si sa ai un profil oarecum asemanator cu cel pe care vrei sa il urmezi la facultate. Nu poti sa faci filologie, si dupa aceea sa ai pretentii sa intri la o facultate de mate-info. Poti, dar iti va fi foarte greu deoarece daca tu nu inveti in 4 ani acele materii unica solutie va fi sa faci meditatii... Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacul