| LarryDllke a întrebat:

Liliacul de hraneste cu parul de la oameni? daca da, atunci de ce se hranesc cu parul omului? daca nu de ce liliacul se duce in parul omului? Rasp urgent!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A zis bine MenInShadow. Liliacul nu vede, el se orientează în timpul zborului cu ajutorul unor unde pe care le emite din gât și le captează în urechi. Dacă undele emise se izbesc de ceva tare, un pom sau o stâncă, ele se reflectă și se întorc la liliac, care le captează în urechi și își schimbă direcția de zbor. Dacă unde întâlnesc ceva moale, cum este părul, nu mai revin la liliac și atunci el zboară în acea direcție și se încurcă în părul omului. Cred totuși că asta se întâmplă foarte rar.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/

1 răspuns:
| MenInShadow a răspuns:

Nu e adevarata chestia cu "liliacu ataca parul omului" e doar o poveste, singurul motiv pentru care se intampla asta, este ca liliacul nu vede, si intra in parul omului in loc sa treaca mai departe, si cand vrea sa scape, se incalceste si se zbate, atat.