| ionelapup a întrebat:

M-am interesat la un liceu de transfer si mi-au zis ca trebuie sa iau de la liceul meu curent cerere de transfer, foaia matricol, dar cand m-am dus sa le iau mi-au zis ca am nevoie doar de o cerere de transfer pe care sa o depun si ulterior sa o ridic de la liceul meu. atunci cand o sa ridic foaia aceea o sa primesc si foaia matricola? si foaia matricola imi trebuie pentru ce? mi o cere inainte sa fiu acceptata ca transferata?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se pot realiza numai la inceput de an scolar cu o cerere scrisa de parintii tai, prin care solicta transferul la noul liceu, profilul xxx si numai intrunind toate conditiile legale, care sunt obligatorii si eliminatorii (le-am mentionat eu mai jos):

Acceptul la noul liceu se poate face NUMAI dupa ce intrunesti toate conditiile cerute de lege, de aceea foaia matricola este obligatorie si eliminatorie in acest proces de verificare, INAINTE de a ti se aproba cererea de transfer.

Uite aici toate conditiile ca un trasfer sa se poata face legal si corect:
_ sa nu ai note scauze la purtare sau absente nemotivate
- sa nu ai medii neincheiate, fiind in stare de corijenta
- sa ai foaia matricola unde se vede clar ca ai media generala din anul terminat, media egala sau mai mare ca a ultimului elev de la profilul unde vrei sa te transferi
- sa sustii si sa iei note bune la examenele de diferenta.
- si sa mai existe loc liber in clasa unde doresti sa te transferi.

| ionelapup explică (pentru Violleta2022):

Daaca am cateva absente nemotivate nu ma mai pot transfera?