| marianje a întrebat:

"Mă gândesc care costum o să-l port azi" are o completivă indirectă?

Răspuns Câştigător
| roberta7087 a răspuns:

Este buna deoarece ma gandesc, ma tem cer mereu completive indirecte

7 răspunsuri:
| Anca2999 a răspuns:

Da.

| roberta7087 a răspuns:

Da

| CiucaDenis a răspuns:

Nope..iti va da 2 puncte

| roberta7087 a răspuns (pentru CiucaDenis):

Ba da este buna si va luat 4 puncte la ea

| GeoGeorge13 a răspuns:

Nu! Completiva indirecta raspunde la INTREBARILE: cui?, despre cine?, de cine?, cu cine?, la cine?, pentru cine?, impotriva cui?, contra cui?, asupra cui? etc.
Uite aici niște termeni ce obligatoriu introduc Completiva Indirectă!:
- verb personal: Se gandea 1/ (la cine) va veni.2/
- locutiune verbala: Nu si-a dat seama 1/ (ce) s-a intamplat. 2/
- adjectiv: Indemanarea este necesara 1/ (cui) repara. 2
- locutiune adjectivala: Nu era in stare 1/ (sa) scoata o vorba. 2/
- adverb: E rau 1/ (de cine) e sarac.2/
- interjectie: E vai 1/(de cine) nu asculta. 2/
Bravo 1/(cui) castiga. 2/