| Marius019930 a întrebat:

Ma intrebam daca se merita sa faci in ziua de astazi ase-ul specializarea finante banci, economie sau administrarea afacerilor deoarece intru in clasa a 12 a si la anul urmeaza admiterea. Momentan oscilez intre stomatologie si ase. Stomatologia fiind mai mult dorinta parintilor iar ase-ul o pasiune.Ce vreau sa este daca exista sanse sa ma pot angaja in domeniu nu de la incept ca stiu ca piata este suprasaturata de economisti da macar intre timp.Ar fi super daca mi-ar raspunde cineva din domediu s-au student.

Răspuns Câştigător
| AxelBv a răspuns:

Nu e placut in costum la birou. Crede-ma. Singurul loc unde ai putea castiga bine cu diploma de la ASE in mana ar fi o multinationala. Daca esti din Bucuresti si te angajezi acolo intr-o corporatie... O sa imbatranesti prematur. Eu lucrez in IT si vad cat de stresati sunt oamenii de la conta si economistii, au deadline-uri de pe o zi pe alta, legi care se schimba si trebuie sa refaca zeci de contracte de la o zi la alta, stress, alergatura. Ca stomatolog iti alegi tu programul de lucru, deadline-uri si alte lucruri marunte care fac viata mai usoara. Bineinteles, daca nu iti place meseria aia, nu vei fi suficient de bun (sau fericit). De ce nu incerci pe ramura de inginerie. Mai mult de 90% din cei ce termina ingineria nu raman someri, iar pe deasupra au sansa sa isi incerce norocul si in strainatate.

3 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Daca esti pasionat cu adevarat, ASE-ul poate te va ajuta. Gandeste-te doar ca in toata Romania, de la facultati private si de stat, absolvesc aprox 50mii studenti profilul economic. Asta in conditiile in care sunt cam 5-6000 locuri de munca in domeniu...

| Marius019930 explică (pentru AxelBv):

Mersii petru raspuns.Intradevar sunt multi care termina la privat si, dar presupun ca numele de ASE pe diploma este un avantaj considerabil. Stiu ca si ca stomatolog se castiga de 7-8 ori mai bine daca ai cabinet da parca nu as vrea sa miros toata viata a dentist.Da parca e tot mai placut in costum la birou.

| Marius019930 explică (pentru AxelBv):

Cam cat ai putea sa castigi intr-o multinationala aproximativ.Nu stii cam cate procente isi gasesc de lucru cei care termina ASE-ul in domeniul lor.Am auzit pe la stiri ca multi sunt someri sau lucreaza cu totul altceva.
Scuze pentru deranj

| AxelBv a răspuns (pentru Marius019930):

Nu e placut in costum la birou. Crede-ma. Singurul loc unde ai putea castiga bine cu diploma de la ASE in mana ar fi o multinationala. Daca esti din Bucuresti si te angajezi acolo intr-o corporatie... O sa imbatranesti prematur. Eu lucrez in IT si vad cat de stresati sunt oamenii de la conta si economistii, au deadline-uri de pe o zi pe alta, legi care se schimba si trebuie sa refaca zeci de contracte de la o zi la alta, stress, alergatura. Ca stomatolog iti alegi tu programul de lucru, deadline-uri si alte lucruri marunte care fac viata mai usoara. Bineinteles, daca nu iti place meseria aia, nu vei fi suficient de bun (sau fericit). De ce nu incerci pe ramura de inginerie. Mai mult de 90% din cei ce termina ingineria nu raman someri, iar pe deasupra au sansa sa isi incerce norocul si in strainatate.