| Blondiii67 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva si pe mine cu modurile indicativ si infinitiv? Sunt cam la fel. Explicatie de la voi de de pe internet va rooog. Funda raspunsului care il inteleg.

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Nu sunt de loc la fel.

Infinitiv este forma din dictionar: a merge, a manca, a dansa etc.

Indicativul este: eu merg, eu mananc, eu dansez (pentru pers1 prezent) Observi diferenta?

1 răspuns:
| Dragos2001 a răspuns:

Salut! Nu sunt chiar la fel cele doua timpuri. Infinitiv este forma sub care gasim verbele in dictionar. Acesta este singurul timp din modurile nepredicative(infintiv,gerunziu,supin,participiu) care are timpuri : prezent(a merge, ex.) si perfect(ar fi mers, ex). Indicativ este unul din modurile predicative/personala(indicativ, cond.-optativ, conjunctic si imperativ). Acesta are 7 timpuri (prezent,perfect simplu, imperfect, perfect compus, mai mult ca perfect, viitor si viitor anterior) Funda :*