Întrebare recomandată | scipio236 a întrebat:

Mă pot inscrie la examenul de bacalaureat la 16 ani, cu doar clasa a 9a absolvită? Dacă da, cum? Dacă nu, există ceva ce pot face ca să scurtez durata liceului?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La examenul de bacalaureat te poti inscrie doar dupa absolvirea liceului (XII sau XIII clase, dupa caz).
La zi poti face doua clase intr-un an, in clasele de excelenta, respectiv cl. a X-a si a XI-a, dar numai daca esti elev foarte bun.

| scipio236 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc de ajutor!

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric NU!

Examneul de BAC se poate sustine NUMAI dupa terminarea celor 12 ani de liceu!

Durata liceului NU se poate scurta, asta fiind imposibil!
Liceul curs de zi este de 12 ani, iar cel seral de 13 ani.

Materia de la BAC este din clasele 11 si 12, ceea ce tu oricum nu stii ca abia esti a 9-a.