| Sinceritate a întrebat:

Ma puteti ajuta cu o idee la urmatoarea problema? dau funda! (In reperul cartezian xOy se considera punctele O(0, 0),A(5,1),B(3,5).Calculati lungimea medianei din varful O in triunghiul OAB! )

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Hai sa iti dau niste indicii. uneste punctele OAB si traseaza o linie punctata de la B in jos si de la A in lateral. Se formeaza alte 2 triunghiuri.

folosind cele 2 triunghiuri poti afla lungimea lui OA si OB. la fel si in caz ca ai vrea sa afli AB

| cristinamo a răspuns:

Mai intai afli ecuatia dreptei AB aia k determinant sau k cealalta. iar apoi afli distanta di pct O la dreapta AB k formula : modul din a0*x+b0*y-c inchizi modul totul supra radical din apatrat +bpatrat. fundabig grin