| justagirlll a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu un text in germana despre Paste, dar sa fie cat mai simplu si fara chestii complicate(pentru cls a 7a)? Multumesc mult!

1 răspuns:
| Dumnezău a răspuns:

Hmm...nu stiu exact ce se poate face in germana de a 7-a.Eu nu am facut niciodata, doar am studiat pe cont propriu. Daca vorbim despre Pastele cu traditii romanesti, putem obtin ceva de genul:

Ostern ist ein Feiertag wir alle gespannt warten.In der Nacht zwischen Samstag unde Sonntag um Mitternacht gehen wir zur Kirche, um Licht Kerzen zu Ehren Christi Wiederbelebung.Für Ostern mehrere Gerichte gemacht werden. Unter ihnen sind die folgenden: cozonac, ein Kuchen mit viel Kakao unde Nusse, Drob, eine Mischung aus Lamm Leber, Herz unde Nieren unde Zwiebeln unde Grunzeug.Normalerweise, zu Ostern die Familie versammelt

Scuze pentru acest ''Grunzeug''. Inseamna chestii verzi pentru ca habar n-am cum se spune la marar si patrunjel in germana. laughing

Pe romaneste, ar fi cam asa:
Pastele e o sarbatoare pe care toti o asteptam cu nerabdare.In noapte dintre sambata si duminica,la miezul noptii, ne adunam la biserica si aprindem lumanari, in cinstea Invierii lui Hristos.De paste, multe feluri de mancare specifice sunt preparate.Printre ele se afla cozonacul,o prajitura cu multa cacao si alune sau drobul,facut din ficatul,inima si rinichii mielului(nu stiu cum se spune la maruntaie),ceapa si chestii verzi(am explicat mai sus).De obicei, de Paste, familia se reuneste.

Sper ca e suficient.

-V-