| Linna a întrebat:

Ma sfatuiti sa ma duc la un profil economic?
Am observat ca parelile sunt impartite... e atat de greu?
Ce materii se fac? In ce consta practica? Cu ce meserie poti iesi dupa liceu?big grin Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Retardatus9000 a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc sa te duci la informatica daca nu agricultura.
Vezi si tu ceti alegi informatica e foarte grea dar iti iese o meserie foarte buna si la agricultura nu prea iti iese nmc.

| Loreley a răspuns:

Intreaba-te anumite chestii si apoi, daca decizi ca e potrivit, alege un profil economic.
Iti plac materiile reale? Te descurci in special la mate? Esti sigura ca pe domeniul acesta vrei sa mergi mai departe la facultate? Practica, din cate stiu, se face 2-3 saptamani, in care ti se predau anumite lucruri si optional, mergi undeva sa le si aplici, sa vezi cum se utilizeaza, ce trebuie facut etc.
E un profil interesant, dar si foarte solicitant. Nu te baza pe meseria cu care iesi din liceu, ca sa ajungi undeva oricum iti trebuie o facultate.

| Denise_3997 a răspuns:

Eu am terminat liceul economic in 2007 si pot sa-ti spun ca nu e nici foarte greu, nici foarte usor. Ca si materii, pe langa cele de baza (romana, matematica - M2, fizica, biologie, etc), erau si materii de profil (protectia consumatorului, economie, contabilitate, marketing, economia si gestiunea firmei, drept, etc). Ca si practica, cel putin in liceul in care am invatat eu, aveam o saptamana in care, 6 ore pe zi, faceam numai ore fie de contabilitate, fie de economie. Apoi, la sf clasei a 12 a, a trebuit sa intocmim o lucrare de practica (trebuia infiintata o firma). Se prezenta lucrarea de atestat + examen scris. La sfarsit primesti o diploma de tehnician in activitati financiare. Ceva de genul. Poti sa lucrezi in primul rand ca si contabil junior, insa evident, trebuie sa urmezi si o facultate. Sper ca te-am ajutat happy

| Denise_3997 a răspuns:

Pt. Loreley: Practica de 2 - 3 saptamani, unde te duci undeva si o efectuezi, este valabil pentru facultati. Tocmai am trecut eu prin asta

| Corina a răspuns:

La Liceul economic se fac aproape aceleasi obiecte ca si in clasa. a VIII-a, mai putin desen, muzica, tehnologie. In rest sunt aceleasi, la care se adauga obiectele de specialitate: contabilitate, SCPS (Studiul Calitatii Produselor si Serviciilor), Organizarea intreprinderii si doua module de practica (CDL1 si CDL2). La aceste obiecte de specialitate nu se incheie media semestrial, ci numai la sfarsitul anului. Teze se dau la romana, mate, franceza/engleza (primul obiect de studiu). Materiile pe care ti le-am spus sunt valabile in clasa a IX-a. In cls.a X-a ramane doar contabilitatea, la care se adauga, Educatie antreprenoriala, Comunicare profesionala, Protectia consumatorului si practica. Practica din cls. a IX-a este doar teorie, iar in clasa. a X-a sem.I teorie si sem.II practica intr-un hipermarket (ex. Kaufland), unde trebuie sa umpleti si sa aranjati marfa pe rafturi. Calificarea pe care o obtii la terminarea liceului, depinde de profilul pe care-l vei urma (contabilitate, comert sau administratie).
Acestea fiind spuse, hotararea iti apartine in totalitate. Bafta!