| alex495 a întrebat:

Ma uitam la un documentar la tvr despre revolutie si era filmarea cand erau ei in studioul TVR. Dinescu, Caramitru, Sergiu Nicolaescu si restul intelectualilor nu stiau de Iliescu si restul comunistilor,, revolutionari"? Chiar credeau ca sunt oameni buni si vor schimba ceva in tara asta cand Iliescu fusese crescut de rusi?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Iliescu a fost sters de Ceaușescu de pe lista nomenclaturiștilor comuniști. Cei enumerați de tine, sau înșelat, crezând ca Iliescu ar fi fost înlăturat fiind împotriva ideologiei comuniste, in timp ce adevărul era ca era împotriva lui Ceaușescu doar pe motivul ca acesta din urma se îndepărtase de tătucul din Rusia, in tip ce Iliescu rămăsese fidel.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că aceste documentare prezintă un adevăr. Nu, toți acești oameni, au crezut într-o schimbare. Dar, ce a urmat, este altceva decât au dorit oamenii simpli
Dar, acum, e doar istorie.

| mihai69 a răspuns:

Și tu crezi că scria pe el că „fusese crescut de ruși"?!?

| alex495 explică (pentru mihai69):

Nu se stia? Nu aparea la tv impreuna cu ceausestii? Nu era in partidul comunist?

| mihai69 a răspuns (pentru alex495):

În 1989 erau peste 4, 5 milioane de membri PCR. E exact chestia pe care s-au bazat nomenclaturiștii ca să facă lumea să creadă că punctul 8 de la Timișoara era o „vânătoare de vrăjitoare" și să nu adere la el.
Și, sincer, deși mă uit la TV încă de pe vremea lui Gheorghiu Dej, eu unul nu îl știam pe nea' Iliescu în momentul când a ieșit pe sticlă atunci.

| alex495 explică (pentru mihai69):

Membrii. Dar activisti erau cateva sute, mii poate.