| crinaiuli a întrebat:

Mai am un an de liceu si nu stiu ce facultate sa urmez. As vrea mult la limbi straine in Bucuresti dar am inteles ca nu e prea buna facultatea, alta varianta ar fi Clujul dar parca tot Bucurestiul ma atrage mai tare... Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi si idei atat despre oras cat si despre facultate.

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Depinde ce pui tu pe primul loc. Frumusețea orașului și a locurilor din jur sau calitatea universității. Dacă alegi prima atunci Bucureștiul e ultimul pe listă. Sunt o groază de orașe mult mai frumoase care au și universități și dau câteva exemple: Sibiu, Brașov, Cluj, Târgu Mureș, Piatra Neamț și Iași. Sibiul e fabulos. Dacă te interesează calitatea universităților atunci cele mai bune sunt în București și Cluj. Ca să împaci pe una cu alta sugerez Universitatea Babeș Boliay din Cluj. Ce facultate anume alegi depinde doar de tine. Gândește-te ce pasiuni ai și ce știi să faci pentru că din păcate nu coincid mereu. Găsește o balanță între ele și fă o alegere. Succes!

| PinkTerror a răspuns:

Cine draq ti-a zis ca nu e buna?

unu la mana nu asculta ce zic toti. urmeaza inima ta si ceea ce vrei sa faci in viata. eu am facut limbi straine la D.Cantemir si sunt multumit de profesori. (mai ales sotii avram) pe langa asta am prieteni care au mers la universitate la limbi straine si sunt fericiti ca au facut-o. mai bine vino in zilele usilor deschise sau... mergi prin octombrie pe la niste cursuri (anunta profesorul ca vrei sa asisti) si hotaraste-te singura. nu lasa pe toti sa te descurajeze...

| crinaiuli explică:

Multumesc! Am sa tin cont... >big grin

| crinaiuli explică:

Mai am o curiozitate...cu ce se mananca cea din Bucuresti, adica cum e structurata, cum se intra si cate limbi poti sa inveti?