| andra1995 a întrebat:

Mai dam examen de capacitate in anul 2009-2010?

6 răspunsuri:
| Sabwy a răspuns:

Asa am auzit si eu... s-ar putea

| sTeFaN. a răspuns:

Si eu am auzit ca s-ar putea sad dar e mai bine cu tezele unice big grin

| Nastia a răspuns:

Nu, se dau teze unice,... k pe vremea mea.laughing

| ali07 a răspuns:

Testul PISA, noul examen pe care îl au de trecut elevii la admiterea în liceu

După îndelungi dezbateri şi controverse, noul Cod al Educaţiei, pentru care Guvernul îşi va asuma răspunderea pe 15 septembrie, vine cu schimbari importante.
Astfel, pentru admiterea în clasa a IX-a, se vor lua în considerare rezultatele şcolare obţinute pe parcursul claselor V-VIII, ca indicator general al performanţelor elevului. De asemenea se iau în calcul şi rezultatele obţinute la o testare naţională realizată la finalul clasei a VIII-a şi structurată după modelul testărilor internaţionale. Această testare se numeşte PISA.
Mai precis, vor fi luate în considerare notele obţinute la tezele unice de către elevii care au terminat anul acesta clasa a VII-a, în proporţie de 25%, jumătate din notă (50%) va fi constituită de media de absolvire a gimnaziului, iar cele 25 de procente rămase vor fi stabilite în urma evaluării de tip PISA (Programul Internaţional de Evaluare a Elevilor), din clasa a VIII-a.
Aşadar, admiterea la liceu se face în următorul mod: 50% media de absolvire, 25% rezultate teze şi 25% test PISA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intra pe teste PISA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da